WILDWOOD-VILLAGE MILLS UMC

CHURCH LEADERSHIP & COMMITTEE STRUCTURE, 2016

 

CHURCH STAFF:  Pastor-Randy Carrion, Secretary-Chelsea Hartman,

Choir Director-Chelsea Hartman,Handbell Director-Jeanne Jones (n/e) Organist-Christine Reed, Pianist-Chelsea Hartman, Nursery Worker-Dawn Stanley, Custodian-Darlen Sumrall,

Lawn Maintenance-Treyson Stockton

 

CHURCH COUNCIL               Required by the BOD: (9)

Chair, Church Council (252.a)                                     Ginny Anglin                2017

Lay Leader (251.1a-251.1f,252.5b)                             Ricky Tate                   2016     

Chair, Staff-Parish Relations  (258.2,251)                    Carol Smith                 2017

Chair, Finance (252.5d,259.4)                                    Dave Jones                  2016   

Chair, Trustee (252.5e,259.3)                                    (committee elected)     2016

Church Treasurer (252.5f,259.4b)                              Jackie Davis                 2016   

Lay Member to A C (251.2,252.5g)                             Ginny Anglin                2016   

President, Methodist Men’s group (252.5h)                  Ricky Tate                   2016

Pastor (252.5k)                                                        Rev. Randy Carrion       (n/a)

            Additional selected by the Church Conference: (16)

Vice Chair, Church Council                                         Bob Fisher                   2017

Chair, Christian Education (252.2a)                             Team Leaders             2018    

                                                                           T. Schreiber, D. Munoz

Chair, Evangelism (252.2a)                                        Team Leaders             2016    

                                                                           J. Jones, S. Fisher

Chair, Memorials                                                      Carol Smith                 2016   

Chair, Outreach (252.2b)                                          Don Schreiber   `         2016    

Chair, Stewardship (252.2a)                                      Pastor Carrion             2016   

Chair, Worship (252.2a)                                            Dee Turner                  2016   

Coordinator of Family Life Ministries (252.2a)              Ginny Anglin                2017

United Methodist Youth representative (252.5j)            N/A                 

COF Estate Sale Committee representative (252.2b)    Sandy Taylor                2016

Chair, Building & Grounds (252.5e)                            (committee elected)       2016

Financial Secretary (259.4)                                       Jackie Davis                  2016

Recording Secretary of the Church Council                 Joan Moore                   2017

Membership Secretary (230, 231, 233, 2343)             Jeanne Jones                2017

Alternate Lay Mbr. To Annual Conference (251.2)       Don Hickman                 2015

Librarian                                                                 Edith Tutt,                    (n/a)    

                                                                             Don Shreiber (n/a)       

 

Sub Committee on Long-Range Planning

Chair, Council             Ginny Anglin                 Chair, Evangelism        Team Leaders

Vice Chair, Council      Bob Fisher                    Chair, Education          Team Leaders

Chair, Finance            Dave Jones                   Chair, Outreach           Team Leaders

Chair, Worship           Dee Turner                   Chair, Family Life        Ginny Anglin

Chair, Trustee            (committee elected)      Lay Leader                  Ricky Tate

Chair, Bldg.&Grounds  (committee elected)      Pastor                         Rev. Randy Carrion

 

Committee on Lay Leadership (Nominating Committee) (244,251.1c,259.1 (6)

Ex Officio – Chair-Pastor:  Lay Leader:       ^ 1 member shall be a young adult (19-29), if possible, from the congregation

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Jackie Davis                              Wayne Tutt                Bob Fisher                

Jeanne Jones                        Trish Schreiber              Chuck Cox

 

Staff-Parish Relations Committee      (6)

Ex Officio: Pastor, Lay Leader, Lay Delegate ^ 1 member shall be a young adult (19-29) if possible

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Bob Fisher                               Carol Smith - Chair     Debbie Cox                  

Marilyn Woodrom                     Barney Gaspard          Jackie Priddy

 

Committee on Family Life     (16)                                                                                 

Chair – Ginny Anglin, Jack Pedigo, Alberta Pedigo, Carol Smith, Betty Barbee, Jan Wright, Sandra  Gaspard,  Joan Moore, Jackie Priddy, Sandy Taylor, Edith Tutt, Ollie Erickson, Jean Lumpkin, Janie Meredith, Lanette Tate

 

Committee on Finance     (11)                                                                   

Finance Chair                          Dave Jones                2016                      

Lay Leader                              Ricky Tate                 2016                   

Lay Member to A C                  Ginny Anglin              2016                    

Church Council Chair               Ginny Anglin               2017                                                   

Staff-Parish Representative      Carol Smith                2017                            

Trustees Representative          (committee elected)    2016

Stewardship Chair                   Sandra Gaspard         2016

Financial Secretary                  Jackie Davis               2016                           

Church Treasurer                    Jackie Davis               2016   

Building and Grounds              (committee elected)    2016   

Pastor                                    Rev. Randy Carrion      N/A 

Sub-Committee on Memorials  (6) 

Class of 2016                 Class of 2017        Class of 2018   

Betty Barbee                  DeLissa Munoz         Carol Smith - Chair

Dianne Barnett               Sue Fisher             Melissa Moore

Sub-Committee on Electronics & Sound     (7)           

Chair - Frank Moore, Tom Clark,  Chuck Cox, Rob Rosetta, 

          Wayne Tutt, Gary Wornick,  Zachary Cheney           

  

Christian Education       (9)

Ex Officio: Pastor,                                                                              

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Kathy McDonough                     Pam Cone                  DeLissa Munoz - T

Janie Meredith                          Melissa Moore           Trish Schreiber - T

Dawn Stanley                           Kathlynn Schultz         Molly Armour - T

 

Evangelism/Assimilation Committee     (9)                                                  

Ex Officio: Pastor

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Merline McCoy                           Sue Fisher - T              Robert Erickson - T

Jeanne Jones - T                         Elva Fell                      Edith Tutt 

Trish Schreiber                          Jane Forsythe               Wayne Tutt              

 

Outreach      (6)                                                                                             

Ex Officio: Pastor

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Don Schreiber - T                    Ollie Erickson               Art Armour - T

Lisa Cheney                           Robert Erickson             Molly Armour

 

Worship Committee       (6)                                                                          

Ex Officio: Pastor, Altar Guild-Dee Turner, Communion Stewards-Ron & Dee Turner

Usher Coordinator-SS Classes, Lectors - Lector Schedule

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Dee Turner - Chair                  Jean Lumpkin                Jack Pedigo

Jane Forsythe                          Elva Fell                       Rob Rosetta          

 

Board of Trustees  (258.3)      (6)                                                                     

Ex Officio: Pastor,  Chair elected by Comm. at first meeting

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Betty Tupper                            Jesse Munoz                 Rick Moore

Paul Lemke                              Jan Wright                   Bob Fisher                                                                                                                               

           

Sub-Committee on Buildings & Grounds     (6)

Fountain Maintenance-Chuck Cox, Chair elected at  first mtg.                                   

Class of 2016                          Class of 2017              Class of 2018

Don Schreiber                        Roland Priddy               Robert Gilbert

Brady McCoy                            Chuck Cox                  Harold Woodrom                                      

 

Other Volunteers

Historical Committee:  Chair - Sandra Gaspard, Betty Barbee Melissa Moore, Jan Wright

Incorporation Registered Agent:  Barney Gaspard

Prayer Team- Jan Wright-Coordinator, Sandra Gaspard, Jane Forsythe, Paula Seiley

© 2014-2019 by WILDWOOD/VILLAGE MILLS UMC.                                                                                                                  Like us on Facebook!

  • Facebook App Icon

Website Hit Counter